Ana Sayfa Gündem 22 Nisan 2023 101 Görüntüleme

İBB ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Ortasında Protokol İmzalandı

İBB, 62,5 MİLYON LİRALIK NAKDİ YARDIM ULAŞTIRACAĞI HATAY’A 1.000 SÜREKSİZ KONUT YAPACAK

İBB Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, evvel Hatay Defne’de düzenlenen ‘Halil İbrahim Sofrası Buluşması’nda depremzedelerle bir ortaya geldi, sonra İBB Meclisi’nden 12 Nisan’da geçen karar uyarınca Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş ile protokol imzaladı. İmamoğlu ve Savaş tarafından imzalanan protokol uyarınca; İBB, sarsıntılarla sarsılan Hatay’da 1.000 süreksiz konut yapacak, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onaracak. İBB Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon liralık nakdi yardım yapılacak.

Millet İttifakı başkanları; 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Gültekin Uysal ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Ramazan Bayramı’nın birinci gününü depremzedelerle birlikte geçirdi. Kılıçdaroğlu Adıyaman’da, Akşener Malatya’da, Karamollaoğlu Adana’da, Davutoğlu Gaziantep’te, Babacan Diyarbakır’da, Uysal Osmaniye’de, İmamoğlu Hatay’da, Yavaş da Kahramanmaraş’ta kurulan “Halil İbrahim Sofrası”nda depremzedelerle bir ortaya geldi. 8 vilayette depremzedelerin acılarına ve lokmalarına ortak olan 8 önder, hem bulundukları kentlerdeki vatandaşlara hem de canlı yayınla öbür kentlerdeki yurttaşlara seslenerek, yanlarında oldukları bildirisini verdi. 

“DEPREMZEDELER, 86 MİLYON İNSANIMIZIN CANIDIR, CİĞERİDİR”

İmamoğlu’nun, eşi Dr. Dilek İmamoğlu ile birlikte geldiği Hatay Defne’de depremzedelerle buluşma noktası, Aşağıokçular Mahallesi’nde kurulan Halil İbrahim Sofrası oldu. İmamoğlu çiftine, Defne ziyaretinde Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Lideri Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş da eşlik etti. Vatandaşların ağır ilgisi altında konuşan İmamoğlu, “Buradaki Halil İbrahim Sofrası’ndan, Hataylı hemşerilerimden aldığım vekaletle, bütün milletimize, 86 milyon Türkiye’mize yeterli bayramlar diyelim mi buradan? Yeterli bayramlar olsun bütün memleketimize. Ve buradan, bu ülkeyi kocaman bir Halil İbrahim Sofrası’na dönüştürmek için yola çıkan; hak, hukuk ve adaletin temsilcisi, faziletin, vicdanın, devlet insanı olmanın temsilcisi, 13 Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da selam yollayalım. Zelzele bölgesinde var olan bütün vatandaşlarımız, hepimizin, milletçe 86 milyon insanımızın canıdır, ciğeridir. Her ne olursa olsun, bu düştüğümüz yerden, daima birlikte ayağa kalkacağız. Hasebiyle; Hatay’da da Maraş’ta da Adıyaman’da da hiçbir kentimizde, hiçbir vatandaşımız, hiçbir evladımız, çocuğumuz, gencimiz, memleketin diğer bir yerindeki insanımızdan geriye kalmayacak. Bundan yana içiniz rahat olsun. Hele hele 15 Mayıs’tan sonra varımızla, yoğumuzla daima birlikte, başta Hatay olmak üzere hem Lütfü Savaş Liderimin hem bütün ilçe belediye başkanlarımın yanında olacağız ve daima birlikte ayağa kalkacağız” dedi. 

“BU BAYRAM, GELECEĞE DAİR UMUDU EN YÜKSEĞE TAŞIMA GÜNÜDÜR”

“Acımız büyüktür. İnsanlarımızı kaybettik. Yaralarımızı sarabiliriz lakin kaybettiklerimizi geriye getiremeyiz” diyen İmamoğlu, “Bütün kayıplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yerleri cennet olsun. O kaybettiğimiz insanlarımıza da borçlarımızı daima birlikte ödemek zorundayız. Zira biliyoruz ki, sarsıntı acı bir olay; tamam. Büyük bir afet yaşadık; tamam. Ancak geçmişten bugüne, ne yazık ki zelzelenin gereğini yerine getirme konusunda hassas olamadık. Eksiklerimiz var. Bundan sonra birebir yanılgıyı yapmamak ismine, asla ve asla eksik davranmayacağız. İnşallah göreceksiniz, sizleri sağlam yuvalarınıza daima birlikte kavuşturacağız. Bu bayram, her şeye karşın umutlu olma bayramıdır. Bu bayram, bütün eksikliklere karşın, bütün eksikliklere, yaşadığımız acılara karşın, geleceğe dair umudu en yükseğe taşıma günüdür. Onun için buradayız” tabirlerini kullandı. 

“HALİL İBRAHİM SOFRASI’NIN RAHMETİNİ, 15 MAYIS’TAN İTİBAREN ÜLKEMİZE YAŞATACAĞIZ”

Depremde varını ağırı kaybeden vatandaşları, ülkenin 86 milyon vatandaşıyla tıpkı düzeye çıkarma zorunlulukları olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Her gittiğim yerde, ‘Önce milletçe, zelzele bölgesindeki insanlarımızla eşitleneceğiz; sonra daima birlikte ayağa kalkacağız’ dedim. Meydanlarda insanlarımıza ‘Bu fedakarlığa, bu ayağa kalkma konusunda kol kola olmaya, omuz omuza olmaya var mısınız’ dedim. Bütün milletimiz ‘Varız’ deyip ayağa kalktı. Hasebiyle biz, Millet İttifakı olarak, Sayın 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde, ülkemizin her yerine Halil İbrahim Sofrası’nın rahmetini, o hoşluğuna, herkesi içine alan, herkesi sofraya dahil eden, herkese bu sofraya ilişkin olduğunu hissettiren bir süreci 15 Mayıs’tan itibaren ülkemize yaşatacağız. Millet İttifakı; ‘Hak, hukuk, adalet’ diyenlerin ittifakıdır. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Ortak akılla, adil kararlar alacağız. Bu akıllı tahlillerle, kentlerimizi 100 yılın, 200 yılın kentleri olarak inşa edeceğiz. Ve kentlerin gereksinimlerini, tahlillerini yaparken, vatandaşın ne istediğini dinleyerek yapacağız.”

“BU SAATTEN SONRA UMUTLARINIZI YÜKSEK TUTUN”

Millet İttifakı belediyeleri olarak, sarsıntı sonrasında yaptıkları çalışmalarla ortak çalışma kültürünün örneklerini verdiklerini belirten İmamoğlu, “Hatay’da, değerli Belediye Liderimiz Lütfi Savaş’la omuz omuza vererek, Hatay’ın her noktasına daima birlikte koştuk. İnsanlarımızın beklentilerini boşa çıkartmayacağız. Depremzede yurttaşlarımızın bu güç günlerini, daima birlikte yaşayarak, hissedeceğiz. İstanbul’da inanınız ki milyonlarca insanımızın, sizlerle bir arada olduğunu, sizleri hissettiğini ve her anınızda da olmaya devam edeceğini düzgün biliyorum. Bu saatten sonra umutlarınızı yüksek tutun. Bütün bu zelzele bölgesinin çocukları, yani bizim evlatlarımız, hepimize emanettir. Gençlerimiz, hepimize emanettir. Acılar birer birer geride kalacak. Hayatı tekrar bayram havasına dönüştüreceğiz. Bu ülkede çocuklarımızın hak ettikleri bayram sabahına uyanmaları için, elimizden geleni yapacağız” dedi. 

İBB VE HBB ORTASINDA “DEPREM PROTOKOLÜ” İMZALANDI

Depremzedelerle birlikte Halil İbrahim Sofrası’na oturan İmamoğlu, vatandaşların ağır ilgisi altında bölgeden ayrılarak, İBB’nin Antakya’da kurduğu Afet Uyum Merkezi’ne geçti. Burada tekrar bir ortaya gelen İmamoğlu ve Savaş, İBB Meclisi’nden 12 Nisan’da oy birliğiyle geçen karar uyarınca protokol imzaladı. İmamoğlu ve Savaş tarafından imzalanan protokol uyarınca; İBB, zelzelelerle sarsılan Hatay’da 1.000 süreksiz konut yapacak, içme suyu, kanalizasyon ve elektrik altyapısını onaracak. İBB Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla, tüm bu çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 62,5 milyon liralık nakdi yardım yapılacak. İmza için düzenlenen aktiflikte konuşan İmamoğlu, İBB’nin, Kahramanmaraş merkezli iki büyük zelzelenin akabinde AFAD tarafından Hatay ile eşleştirildiğini hatırlattı. Zelzelenin birinci gününden itibaren, kurum olarak Hatay’da, HBB Lideri Savaş’ın uyumunda çalışmaya başladıklarını aktaran İmamoğlu, “Gerçekten profesyonelce, insanların gereksinimlerine koşan, nizamlı hareket eden, iş birliği içinde hareket eden, yalnızca günü kurtarmayıp, geleceğin tasarlanması gereksinimlerini uygun bir biçimde tasarlayan bir süreç ortaya koyduk” dedi. 

“SORUMLULUĞUMUZ DEVAM EDİYOR”

İBB’nin Hatay’daki çalışmalarında bugüne kadar 8 bini aşkın çalışanın misyon aldığını aktaran İmamoğlu, “Hem vazife alan arkadaşlarıma hem de siyasi manada da buradaki irtibatları sağlayan, bürokrasi dışında vazife alan Meclis üyesi arkadaşlarıma, yönetici arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Natürel sorumluluğumuz devam ediyor. 800’e yakın elemanımız, burada bizimle birlikte, Hatay Büyükşehir Belediyemizin öngördüğü çalışmalarını sürdürüyor. 300’e yakın aracımız da yeniden burada, tekrar Büyükşehir Belediyemizin uyumunda hizmetlerine devam ediyor” bilgilerini paylaştı. İmamoğlu, imzaladıkları protokolün içeriğini ise, “İlk olarak burada 1000 adet süreksiz konut yaparak, insanlarımızın konaklama sürecini çadırlardan süreksiz konutlara taşıyarak bir inşai faaliyet yapmak, burada en az 3-4 bin insanımızın konaklayacağı sistemi bu bölgeye ikram etmek. Zira en az 2 yıl, 3 yıl, 4 yıllık süreci şayet sağlıklı bir biçimde süreksiz konutlarda yaşama kazandırabilirsek, bu bölgelerde daha kalıcı, daha tertipli konutları yapabilme fırsatına sahip oluruz. İvedilikle, apar topar, paldır küldür bir iş asla hakikat bir iş olmaz Hatay’da ve başka kentlerimizde” kelamlarıyla aktardı. 

İMAMOĞLU’NDAN İBB MECLİSİ’NE “HATAY” TEŞEKKÜRÜ

Protokolün, toplam 62,5 milyon liralık nakdi yardımı da içerdiğini hatırlatan İmamoğlu, “Ben, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne de teşekkür ediyorum bu noktada. Bu bedeller yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay Büyükşehir Belediyemizin hesaplarına gönderilecek. Dayanaklarımız burada bitmeyecek, devam edecek. Liderimizin yanındayız, Hataylıların yanındayız, Hatay’ın bütün insanlarının yanındayız. Her daim gözümüz, kulağımız, yetkimiz hangi kanalda var ise, her türlü burada hayatın, ömrün, gerçek manada bayram olacağı vakte kadar aralıksız devam edeceğini taahhüt ediyoruz, kelam veriyoruz” halinde konuştu. 

SAVAŞ: “HATAY HALKI İSMİNE MÜTEŞEKKİRİZ”

İmamoğlu’nun akabinde konuşan Savaş da vatandaşların Ramazan Bayramlarını kutlayarak, “Şu ana kadar Hatay’da birçok kurum, kuruluş, belediyelerimiz çok takviye oldu ancak natürel ki en büyük takviyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gördük. Liderimin ve çalışma arkadaşlarının sahiden de bu bahisteki özverisinden ötürü, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Hatay halkı ismine müteşekkiriz. Alışılmış ki Hatay kadim bir kent. İstanbul da kadim bir kent. Biri kültür başkentimiz fakat birisi de medeniyetlerin başşehri. Bu iki kentin ayakta kalması lazım. Zira ikisinin de ülkemize ve dünyaya kattığı çok ziyadesiyle manevi kıymet var, kültürel kıymet var, tarihi paha var, ticari ve turizm kıymeti var. Bu nedenle bizim daima bir ortada olmamız lazım. Büyük bir badire atlattık. Bu bir badireyi atlatırken de nitekim de çok insanımızı kaybettik, çok şeyimizi kaybettik. Fakat baktık ki ülkemizde ve yurt dışında hala insanlık yaşıyor. Bu ‘İnsanlık yaşıyor’ dedirtmenin en kıymetli sebeplerinden bir tanesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi” tabirlerini kullandı. 

“14’ÜNDEN SONRA ÇOK DAHA FAZLASINI HATAY’IMIZA YAPACAĞINIZA İNANIYORUZ”

İBB Meclisi’nin aldığı karardan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Savaş, şunları söyledi: 

“Ben eminim ki, bundan çok çok fazlasını, sarsıntının birinci gününden itibaren hiç sorgusuz, sualsiz buradaki arkadaşlarımız, İstanbul Büyükşehir’e bağlı arkadaşlarımız -ne Ekrem Bey’in haberi var, ne benim haberim var ama- çok dayanak verdiler biliyorum. Bu, yalnızca Meclisimizden geçen görünen kısmı. Ben, nitekim Sayın Liderimize teşekkür ediyorum. İnşallah bu kutlu olarak başladığımız yolda hoş sonuçlandırırız. 14’ünden sonra da bunu Ankara’dan imzalayıp, daha ziyadesiyle Hatay’ın ayağa kalkmasına takviye verecek bir konumda olur. Biz de burada daha dik yürürüz, daha fazla insanımızın ayağa kalkmasına süratli bir formda dayanak vermiş oluruz. Liderim, biz bunu kaparo olarak kabul ediyoruz. İnşallah 14’ünden sonra, çok daha fazlasını Hatay’ımıza yapacağınıza inanıyoruz. O hususta kelam almama gerek yok. Ona inanıyorum zira. Sizin kalbinizin yarısı İstanbul’a atıyorsa, yarısı da Hatay’a atıyor. Lakin inşallah, daima birlikte bundan sonraki süreçte, bilhassa de 14’ünden sonra bütün Türkiye’yi kapsayacak hizmetler yaparız. Allah da bizlere, sizlere onu nasip eder.”

Protokol imzalanmasının akabinde Antakya’dan ayrılan İmamoğlu, Samandağ ilçesine geçti. Yol uzunluğu vatandaşların ilgisiyle karşılaşan ve aracı sık sık durdurulan İmamoğlu, depremzedelerle fotoğraf çektirdi. İmamoğlu, Cuma namazını da Samandağ Ebul Fütuh Camii’nde kıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum warez script gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi
escort izmit muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu onwin fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu