Ana Sayfa Eğitim 22 Aralık 2022 124 Görüntüleme

Dell Technologies İdare Konseyi Lider Yardımcısı Jeff Clarke’tan 2023 öngörüleri

Tüm dünya için inişli çıkışlı bir yıl olan 2022, başımıza gelebilecekleri kestirim edemediğimiz olaylarla doluydu. Bu devirde değişmeyen tek şey ise kısa vadeli mahzurları aşmada ve uzun vadeli fırsatları yakalamada teknolojinin rolü oldu. Pekala 2023’te bizi neler bekliyor? Dell Technologies İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Operasyonlardan Sorumlu Eş Lideri Jeff Clarke, bilgi çağının yeni beklentilerini karşılamak için teknolojinin nasıl ilerleyeceğine dair öngörülerini paylaştı.

İnsanlığın ilerlemesini sağlayan teknolojik yeniliklerin ivme kazandığını söyleyen Clarke, “Çoklu bulut ortamına ve uç bilişime hakikat genişleyen hiper bağlanabilirlik sayesinde bilgilerimiz artık her yerde bulunuyor. Kolay bir sözle söylemek gerekirse, bilgiler yalnızca ölçü olarak değil, bedel olarak da her geçen gün artıyor. Bu ilerleme ve büyümenin sonucunda öncelikle yeni beklentilerle karşılaşacağız. Teknolojinin hayatlarımızı kolaylaştırmasını ve işlerimizi daha başarılı hâle getirmesini bekliyoruz. Teknolojinin eğitim, sıhhat hizmetleri, devlet hizmetleri ve öteki kıymetli alanlarda ilerlememize yardımcı olmasını bekliyoruz. Sonuç prestijiyle da zorlukların üstesinden gelinmesi için temel teknolojilerin ilerlediğini ve bunlara karşılık gelen kullanıcı tecrübelerinin arttığını göreceğiz” dedi.

BT yöneticilerinin gündeminde 4 ana tema olacak 

Clarke, 2023’e gerçek ilerlerken, CIO’ların gündeminin üst sıralarında dört ana temanın yer aldığını söyleyerek şöyle ayrıntılandırdı: 

Teknoloji, iş tecrübesini belirleyecek

Her şeyin her yerden yapılabildiği günümüz iktisadında şirketlerin geleceği değişiyor ve bizler hibrit bir dünyaya yönelik dizaynlar yaptığımız sırada çalışan tecrübesini, fizikî çalışma alanlarından fazla teknolojiler daha fazla belirleyecek. Bu da size, şirketinize ve kültürünüze en uygun olanı tasarlamak için pek çok yeni fırsat sunuyor.

Pandeminin birinci başlarında “her yerden çalışma” seyahatinin birinci basamağı büsbütün “her yerden” kısmıyla ilgiliydi. Yeni ve çağdaş istemcilerin sunduğu mobilite kabiliyetlerini kullanarak işimizi, okulumuzu ve hayatımızı muhtaçlığımız olan her yere taşıdık. Bu seyahatin bir sonraki etabı ise “çalışma” kısmının daha düzgün bir hâle getirilmesiyle ilgili. Gerçek araçlara ve ekipmanlara, iş birliği için hakikat çalışma alanlarına ve işi daha düzgün yapmak için yanlışsız bir kültüre gereksinimimiz var.

Öğrenci olmak hekim, öğretmen, mühendis yahut bilgi bilimcisi olmaktan farklı. Artık gerçek istemci kapasitesine, form faktörüne ve en kıymetlisi etraf üniteleri ekosistemine sahip olmanın, uğraşılan işin en âlâ halde yapılması için gereken ortamı yarattığının farkındayız. Gelişmiş ekran teknolojisine yapılan yatırımların, uzaktan yazılım geliştirmenin aktifliğini değerli ölçüde artırdığını gözlemledik. Ayrıyeten daha yeterli ses ve görüntü özelliklerinin uzaktan öğrenmede değerli bir fark yarattığını gördük. Şahsileştirilmiş ve optimize edilmiş bir ortam, kullanıcılar açısından gerçek bir farklılaşmaya giden yol olabilir.

Bu nedenle, insanları birbirine ve birebir vakitte ehemmiyet verdikleri data, uygulama ve hizmetlere problemsiz bir biçimde bağlamak için son kullanıcı beklentisinde kıymetli bir artış olacak. Kültür oluşturmaktan inovasyonu teşvik etmeye ve müşterilere hizmet vermeye varana kadar teknoloji, ilerlemenin merkezinde yer alıyor. Münasebetiyle, kuruluşlar işin geleceğine nasıl yaklaşırsa yaklaşsın, çağdaş iş tecrübesini teknoloji belirleyecek.

“Duvarlarla çevrili bahçeler” teknoloji ekosistemlerine dönüşecek

Dünyada teknoloji sanayisi çok büyük ve her geçen gün daha da büyüyor. Güzel olan şu ki, iş fırsatlarının geneline hitap eden inovasyon alanında rastgele bir kasvet yok. Fakat buna karşılık, inovasyonun her yeni tarafıyla birlikte kuruluşlar yayılım ve karmaşıklıkla baş başa kalıyor.

Örneğin, bulut teknolojisinin birinci vakitlerinde birçok şirket, işlerini hızlandırmak için birden fazla genel, özel, uç ve hatta telekomünikasyon bulutu kullanmaya başladı. Bu “çoklu bulut” kademesi, her bir bulut içinde inovasyona kıymetli erişim sağlasa da kaçınılmaz olarak silolara ve data tekrarlarına neden oluyor. Silolaşan bulutlar “duvarlarla çevrili bahçelere” benziyor.

2022’de kesimin gerçek manada “çoklu bulut” mimarilerine geçtiğini görmeye başladık. Bunlar, seçtiğiniz bulut teknolojilerinin bilgi süreç hizmetlerini kullanıyor lakin birebir vakitte kıymetli yetenekleri çoklu bulut ortamında “yatay” hâle getirmeye odaklanıyor. Buna âlâ bir örnek, yararlandığınız tüm bulutların erişebileceği ortak bir hizmet olan depolama ve datalardır. Çoklu bulut uç yetenekleri kullanıma sunuluyor ve siber dayanıklılık ve siber kasa teknolojileri hâlihazırda bulutlardaki yatay yetenekler ortasında yer alıyor. Hatta Sıfır Güven’e odaklanmak bile aslında çoklu bulutun güvenlik mimarisinin bir silolar topluluğu değil, ortak bir yatay hizmet olmasını sağlamakla ilgili.

Bir başka değişik alan ise telekomünikasyon ağlarımızın dijital dönüşümü. Open RAN üzere kavramların erkenden kullanılmasıyla sanallaştırma, yazılım tarifli mimariler, açık sistemler ve açık arayüzlerin daha da büyük oranda benimsenmesini bekliyoruz. Dell bunun gerçekleşmesi için direkt telekom alanında çalışırken, bir yandan da dolaylı olarak her işletmenin dijital dönüşümü için haberleşme sistemlerimizdeki giderek artan açık erişim ve süratli inovasyondan faydalanması için çalışıyor.

Hızlanan inovasyonun 2023 yılında, dijital dönüşümünüz için tüm teknoloji ekosisteminin bir platform olarak çalışmasını sağlamaya odaklanmasını bekliyoruz. Ayrıyeten kuruluşların kendilerine esneklik ve yeniliğe açık erişim sağlayan teknolojiye ve yayılımı otomatik bir çalışma sistemine hakikat düzenleyebilecek iş ortaklarına yönelmelerini bekliyoruz.

Ve bunun için güzel bir neden var; tek bir tahlil, platform yahut sağlayıcı teknolojinin tüm vaatlerini yerine getiremeyecek. Bu da “kapalı” ekosistemlerin meşhur “duvarlarla çevrili bahçelerinin” çökeceği manasına geliyor.

Yapay zekâ bir dönüm noktasına ulaşacak

Yıllardır yapay zekânın vaatleri hakkında konuşuyoruz. 2023, yapay zekâ ve makine tahsilinin gerçek dünyadaki kullanımının hızlanmasını beklediğimiz bir yıl. Araçlarımız ve yazılım sistemlerimiz var. Önemli bilgi setleri biriktirdik. Ayrıyeten takımlarımızın deneylerden gerçek dünya yapay zekâ projelerine geçişleri için çabucak hemen her dalda eğitime de yatırım yaptık.

Dell olarak biz de bu seyahate çıktık ve bugün işimizi geliştirmek için yapay zekâ kullanımına odaklanan yaklaşık 1000 projemiz, eserimiz yahut çalışmamız var. Müşterilerimizin de benzeri bir yol izlediğini gözlemliyoruz, bunun sonucu olarak da 2023 yılında yapay zekâ ve makine tahsilinin daha gerçek tesirlerini görmeye başlayacağız.

Dolayısıyla, bu son derece şiddetli iş yükleri için optimize edilmiş daha fazla altyapıya gereksinimimiz olacak. Yapay zekâya güç sağlayan gelişmiş sunucular ve depolama tahlilleri bugün müşteriler için bu işi yapıyor fakat 2023 yılında, suratı artırmaya yönelik pazara çok daha çeşitli çip girecek ve performans ve verimlilikte buna bağlı bir artış olacak.

Ayrıca, eğitim/çıkarım faaliyetinin dağıtılabilmesi için bulutlar ortasında bilgi paylaşımını daha kolay hâle getirmemiz gerekiyor. 2025 yılına kadar uçta dağıtılan yapay zekâ iş yükleri için sunucuların yüzde 88’inin çıkarım yapmak için kullanılacağı varsayım ediliyor ve yalnızca bilgilerin dağıtımı değil, birebir vakitte bu bilgilerin yapay zekâ/makine tahsili işlenmesi de hâlihazırda devam ediyor.

Yapay zekânın ikinci dalgasını kullanan kuruluşlar, yapay zekâ daha yeterli algılayabilir, öğrenebilir ve muhakeme edebilir hâle geldiğinden ve geliştiricilere ve bilgi bilimcilere uygulamalar ve sonuçlar sunma konusunda daha fazla özgürlük sağladığından değerli bir rekabet avantajı elde edecekler. Kuruluşlar üretkenliği ve verimliliği artırabiliyor, güç ve güç ihtiyaçlarını azaltabiliyor ve çoklu bulut ve uç stratejilerini hızlandırabiliyorlar. Dal olgunlaştıkça, açık kaynak yapay zekâ yaygınlaşıp daha geniş topluluklar tarafından erişilebilir hâle geldikçe yapay zekâ da daha yaygınlaşacak.

Sıfır İnanç mimarileri ivme kazanacak

Küresel iktisadın dijital dönüşümü, potansiyel taarruz yüzeylerinin sayısını kıymetli ölçüde artırıyor. Gerçek bir kurumsal etraf olmaması kuruluşları, datalarında ve tedarik zincirlerinde ve bu döngünün rastgele bir noktasında daha büyük risk altında bırakıyor. Günümüzde birçok kuruluş için bir numaralı tehdit olmaya devam eden fidye yazılımı akınları, her 11 saniyede bir meydana geliyor ve olay başına 13 milyon dolara mal oluyor.

Güvenlik stratejilerini dönüştüren pek çok global müşterimiz, ortamlarının güvenliğini daha güzel sağlamak için Sıfır İnanç mimari modelini araştırıyor. Sıfır İtimat yaklaşımının üç ana prensibi olarak bedellendirilen “her şey için üniversal ve daima kimlik doğrulama”, “sağlam ve emniyetli siyaset odaklı davranış” ve “derinlemesine entegre tehdit yönetimi” elde edilmesi o kadar da güç şeyler değil.

Asıl zorluk, kesimin ve teknolojinin mevcut durumunun Sıfır İtimat modelinin tasarım ve entegrasyonunu birçok müşteri için çok karmaşık hâle getirmesi. Bizim işimiz ise bu yükü hafifletmek ve süreci kolaylaştırmak. Bu süreç, kuruluşun mevcut durumunun değerlendirilmesini ve siber güvenlik programlarını olgunlaştırmak ve Sıfır İnanç’a ahenk sağlamak için aksiyona geçirilebilir içgörüler sunulmasını içeriyor. Yol haritalarının daima geliştirilmesi, en âlâ uygulamalar ve standardizasyon yoluyla, bunun benimsenmesini çok daha süratli ve kolay hâle getirebiliyoruz. Sıfır İnanç günün sonunda, her şeyin birbirine bağlı olduğu değerli ölçüde dağıtılmış çoklu bulut dünyasında yeni bir data güvenliği ve güvenilirlik seviyesinin temeli hâline gelecek.

Bu kısa liste, önümüzdeki yıla dair için aklımdan geçirdiklerim lakin 2022’nin bize öğrettiği bir şey varsa o da geleceği iddia etmenin ne kadar güç olduğu. Hiç kuşku yok ki 2023 yılı bilinmeyenlerle ve sürprizlerle dolu olacak. Bir teknoloji iyimseri olarak, inovasyonun inanılmaz derecede ilerleme kaydedeceğinden eminim ve önümüzdeki yıl bizi bekleyenler için heyecanlıyım.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

youtube izlenme satın al
hack forum warez script gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi
tokat escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbabilbet babilbet giriş bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum